Toksično radno okruženje je ono u kojem se nalaze radnici koji pokazuju ponašanje koje je štetno za druge radnike, što može uključivati verbalno nasilje, mobbing, izbjegavanje odgovornosti, konstantno kritiziranje, konkurentnost i druge negativne pojave. Ovo može imati štetan utjecaj na psihološko i fizičko zdravlje radnika, kao i na radnu atmosferu i produktivnost.
Srećom, postoje načini da se nosi s toksičnim kolegom na radnom mjestu. Slijedeći ovih šest savjeta, moći ćete održavati profesionalnost, izbjegavati konfrontaciju, pronaći podršku, dokumentirati incidente i razmisliti o promjeni radnog mjesta ako se osjećate kao da vam toksični kolega konstantno uništava radno okruženje.
1. Održavajte profesionalnost: Toksični kolega može pokušati izazvati vaše emocije, ali je važno da ostanete profesionalni i da se ne pustite provocirati.
2. Izbjegavajte konfrontaciju: Ako je moguće, izbjegavajte izravnu konfrontaciju s toksičnim kolegom. Umjesto toga, koristite neutralne i oprezne riječi kada razgovarate s njima.
3. Razmislite o distanciranju: Ako vam se čini da vam toksični kolega stalno daje negativne ili uznemirujuće komentare, možete se distancirati od njih i raditi na projektima s drugim kolegama.
4. Pronađite podršku: Potražite podršku od svojih kolega ili šefa. Ako se osjećate ugroženo ili uznemireno, važno je da razgovarate s nekim tko će vam pružiti podršku.
5. Dokumentirajte: Ako se susretnete s toksičnim ponašanjem, važno je da ga dokumentirate. Zapišite datume, vrijeme i detalje o incidentima koji se dogodili, i to prezentirajte svom šefu kako bi se znalo za problem i kako bi se riješio
6. Razmislite o promjeni radnog mjesta: Ako se osjećate kao da vam toksični kolega konstantno uništava radno okruženje, možda je vrijeme da razmislite o promjeni radnog mjesta.
Svakako treba istaknuti da je najvažnije da razgovarate sa svojim šefom, tako da se problem može riješiti na način koji najbolje odgovara vašem radnom okruženju.