Umjetna inteligencija uvelike mijenja svijet oko nas. Njezin je utjecaj, kao i u gotovo svim sferama društva, zapažen i u kontekstu tržišta rada.
Osim što umjetna inteligencija otvara brojna nova zanimanja, njezin utjecaj vidljiv je i u kontekstu načina zapošljavanja i regrutiranja novih kandidata.
AI pomaže i onima koji traže posao
Osim toga, umjetna inteligencija ujedno može biti od velike koristi i samim kandidatima koji su u potrazi za poslom. Kako savjetuje EURES (EURopean Employment Services, op.a.) umjetna inteligencija može pomoći kod pripreme za potencijalne razgovore za posao.
Pomoću platformi za virtualne razgovore za posao, a koje su temeljene na umjetnoj inteligenciji, možete uspješno simulirati razgovore za posao kako biste vježbali i usavršili svoje odgovore.
Ovakve platforme pružaju konstruktivne povratne informacije o govoru tijela, načinima govora i cjelokupnom dojmu, što vam može pomoći da povećate samopouzdanje i poboljšate vještine.
Kada umjetna inteligencija pomaže?
Međutim, broj prijava za određeno radno mjesto može biti i troznamenkast, što znači da će morati uložiti znatno više vremena kako bi pregledali svaki životopis te skalirali kandidate i njihove vještine.Tu na snagu stupa umjetna inteligencija.
Umjetna inteligencija u zapošljavanju
Regruteri žele čim brže pronaći najidealnijeg kandidata, u tomu nema dvojbe.
Korištenje umjetne inteligencije može pomoći pri bržem pronalasku najprikladnijih kandidata, što posljedično može poboljšati proces za sve uključene strane. Ovaj je način već uveo LinkedIn.
Naime, LinkedIn je uveo nove načine integracije generativne umjetne inteligencije kako bi dodatno pomogla regruterima, ali i onima koji su u potrazi za poslom.
Umjetna inteligencija brže pregledava životopise
Osim toga, umjetna inteligencija može pomoći pri identificiranju potencijalnih kandidata u velikim bazama, a koji se možda nisu nužno prijavili za određenu poziciju, no posjeduju potrebne kvalifikacije i vještine.
Nadalje, osim što može brzo i učinkovito pregledati velike količine životopisa, uspoređujući zahtjeve posla s kvalifikacijama i iskustvom kandidata, umjetna inteligencija, odnosno chatbotovi, mogu pružiti trenutačnu pomoć kandidatima i odgovoriti na njihova pitanja o poslu ili procesu prijave.
Na ovaj način regruteri mogu učinkovitije komunicirati s kandidatima i uštedjeti vrijeme automatiziranjem rutinskih zadataka.
Umjetna inteligencija pomaže regruterima
Konkretnije, umjetna inteligencija služit će kao asistent regruterima, preuzimajući rutinske i repetitivne zadatke, poput pisanja opisa poslova.
Alat će tako omogućiti regruterima da više vremena posvete pripremi kandidata za intervjue umjesto da mukotrpno pregledavaju stotine životopisa.
Umjetna inteligencija smanjuje pristranost
Cilj je, dakle, uvelike automatizirati cijeli proces zapošljavanja, ali i skratiti vrijeme za obavljanje rutinskih i prilično repetitivnih zadataka.
Dodatna prednost umjetne inteligencije kod zapošljavanja je činjenica da smanjuje pristranost te prema točno definiranim parametrima identificira najbolje kandidate za određeni posao.
Korištenjem naprednih algoritama, AI može prepoznati obrasce uspjeha u prethodnim zapošljavanjima i predložiti kandidate koji imaju najveći potencijal za uspjeh u određenoj ulozi.
Kombinacija umjetne inteligencije i čovjeka
Valja istaknuti da tehnologija može ubrzati selekciju kandidata, ali konačna odluka i procjena kulture, karaktera i stvarne kompatibilnosti kandidata i dalje ovise o ljudskoj procjeni.
U tom je kontekstu komunikacija licem u licem i dalje najbolji odabir prilikom zapošljavanja.
Stoga vam nikada nećemo savjetovati da dopustite da vam isključivo umjetna inteligencija odabere zaposlenika, no ističemo da kombinacija AI alata i ljudskog prosuđivanja stvara najefikasniji i najuravnoteženiji pristup zapošljavanju.
Izvor fotografija: Canva, Pexels