Prvi put tražiš posao ili ga želiš promijeniti? Biografija je dokument s kojim se predstavljaš potencijalnim poslodavcima i na temelju kojeg oni procjenjuju koliko si dobar kandidat za posao. U ovom tekstu pronaći ćeš korisne informacije kako napisati kvalitetan CV s kojim ćeš se predstaviti kao najbolji kandidat.
Važne stavke biografije
Pisanje CV-a shvati ozbiljno jer je on tvoja poslovna osobna iskaznica, dokument s kojim se predstavljaš poslovnom svijetu. Greške se mogu svakome dogoditi, no zašto ih ne smanjiti na minimum i tako još više pokazati svoju profesionalnost i ozbiljnost? Imaj na umu sljedeće stavke kad pišeš CV:
- Grafički dizajn
- Jezik
- Struktura
- Fotografija
- Sadržaj
- Oblikovanje teksta
- Gramatika i pravopis
- Provjera
Najjednostavnije i najbrže ćeš se istaknuti ako CV barem malo grafički urediš. To možeš napraviti na dva načina:
- izborom predloška s interneta
Pronađi predložak za CV koji ti se najviše sviđa i koji najviše odgovara tvojoj ličnosti. Pogledaj strukturu i raspored, ima li predviđen prostor za fotografiju ako je želiš predložiti i ostalo. Boja se na većini predložaka može promijeniti, pa neka ne bude nužno faktor eliminacije.
- izradom vlastitog predloška
Kreativnost ti je jača strana? Napravi svoj predložak u nekom od programa, npr. Word, PowerPoint, Canva, AdobePhotoshop.
Jezik pisanja CV-a ćeš odabrati obzirom na područje gdje ga šalješ; unutar zemlje gdje živiš ili u inozemstvo. Neki poslodavci u Bosni i Hercegovini traže CV i na engleskom jeziku.
Koji god jezik da odabereš, pazi na sljedeće stvari:
- da ne miješaš korištenje dva jezika (npr. često naslovi ostanu na engleskom, a ostatak sadržaja je na maternjem jeziku)
- gramatika i pravopis (npr. pisanje datuma i adresa nije isto na maternjem i nekom drugom jeziku).
Osim što CV ima određene dijelove, tj. naslove (npr. radno iskustvo, obrazovanje…), važno je da su ti naslovi i dobro raspoređeni. Ako se još školuješ i nemaš puno radnog iskustva, onda obrazovanje ide prije radnog iskustva, no ako je situacija obrnuta, onda se prednost daje radnom iskustvu jer ono puno više govori o tebi nego tvoje obrazovanje.
Uobičajeni naslovi koji se koriste kod pisanja CV-a su (ne nužno navedenim redoslijedom):
- Ime i prezime
- Osobni podaci
- Sažetak/O meni
- Radno iskustvo
- Obrazovanje
- Projekti
- Volontiranje
- Nagrade i priznanja
- Seminari i konferencije
- Vještine (soft skills, računalne vještine, vozačka dozvola)
- Strani jezici
- Hobiji
- Ostalo
Sretno!